Gigantyczny Teleskop Magellana

Powstaje nowy, olbrzymi teleskop do obserwacji w świetle widzialnym i podczerwieni

Gigantyczny Teleskop Magellana (GMT) budują wspólnie USA, Australia i Korea Południowa. Będzie się on znajdował w Las Campanas, na wysokości 2500 metrów n.p.m. W miejscu tym znajdują się już inne wielkie teleskopy, w tym Teleskop Południowy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Średnica głównego lustra GMT będzie miała 24,5 metra, ale nie będzie to jedno wielkie lustro, lecz siedem mniejszych - jedno będzie centralne, a wokół niego będzie ułożonych sześć pozostałych. Każde z mniejszych zwierciadeł będzie miało średnicę 8,4 metra. Światło odbite od tego układu luster będzie padało na mniejszy układ luster, posiadających układ adaptatywny, czyli pozwalający na odkształcenie powierzchni luster, przez co możliwa będzie korekta zniekształceń uzyskanego obrazu. Skorygowany obraz będzie kierowany na światłoczułe matryce.
Prace budowlane zaczną się w roku 2012, a cały GMT ma być gotowy w 2019 r. Szlifowanie i polerowanie elementów głównego lustra rozpoczęto już w 2005 roku i prace te potrwają do roku 2010.
Obrazy uzyskane z GMT będą dziesięć razy lepsze od zdjęć uzyskiwanych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Dzięki temu będzie łatwiej poszukiwać planet pozasłonecznych, a także prowadzić badania nad czarną energią i materią, ewolucją gwiazd i układów planetarnych oraz badać całą masą innych zagadnień współczesnej astronomii i astrofizyki.

Autor: A.B.

Na podstawie materiałów prasowych

20 lutego 2009