Teleskop Spitzera zaobserwował ślady kolizji dwóch planet

Planety krążyły wokół młodej (ok. 12 mln lat) gwiazdy HD 172555, która znajduje się sto lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Pavo.które krążyły wokół młodej gwiazdy.

Jedna z planet miała wielkość Merkurego, a druga - Księżyca. Zderzenie miało miejsce kilka tysięcy lat temu, co w skali kosmicznej nie jest zbyt odległym czasem. Planety zderzyły się z prędkością ok. 10 km/s.

Pod wpływem zderzenia mniejsza planeta uległa zniszczeniu, a miliony ton skał wyparowały lub uległy stopieniu i wyrzuceniu w przestrzeń kosmiczną. Spektrograf teleskopu kosmicznego Spitzera wykrył ślady wyparowanych skał oraz zmrożone przez przestrzeń kosmiczną cząstki lawy (tzw. tektytów).

Kolizja była podobna do tej, która miała miejsce 4 miliardy lat temu, gdy w Ziemię uderzył obiekt o rozmiarach Marsa. Mniejszy obiekt uległ zniszczeniu, a wokół Ziemi powstał pierścień z resztek skał, które z czasem uformowały Księżyc. Podczas tworzenia się Układu Słonecznego podobne kolizje były bardzo częste. To one pozbawiły Merkurego jego skorupy, spowodowały zmianę położenia osi obrotu Urana czy spowodowały, że Wenus, jako jedyna planeta, obraca się wokół własnej osi w kierunku przeciwnym niż pozostałe planety.

Tu można zobaczyć animację obrazującą opisane zderzenie.

Autor: A.B.

Na podstawie materiałów prasowych

14 sierpnia 2009